Conference Programme

AI2013 and PRIMA2013 – Schedule of Events

Download the full programme here.

A link to Google maps showing the conference locations can be found here.

Note: All registrations will be held in Level 2 (a=Atrium) of the Commerce Building in
60 Clyde Street. The Commerce Building is located in the north-east region of the University of Otago’s Dunedin campus, on the corner of Clyde and Union Streets.
The 3rd-floor entrance of the Commerce Building can be seen in this link (http://www.otago.ac.nz/its/services/teaching/otago029213.html).
The campus map of University of Otago can be found at http://www.otago.ac.nz/fallsconference/images/CampusMap.pdf. The Commerce Building is highlighted in the map (reference F6.14).

Sunday 1st December

The First New Zealand Agent School (NZAS’13) – presentations by internationally leading experts in the field of agents and multi-agent systems

Monday 2nd December

Doctoral Consortium

Tuesday 3rd December: Workshops and Tutorial

The Third Australasian Workshop on Artificial Intelligence in Health (AIH2013)

Workshop on Machine Learning for Sensory Data Analysis (MLSDA2013)

The Fourth International Workshop on Collaborative Agents – Research and Development (CARE2013), including a special track on Agent-Based Systems for Energy and Environmental Sustainability

Co-ordination, Organizations, Institutions and Norms in Agent Systems (COIN@PRIMA2013), including a special track on Agent-Based Modelling for Policy Engineering

Tutorial on Theory and Applications of State Space Models for Time Series Data – Presented by Associate Professor Peter Tino

AI2013 and PRIMA2013 Conferences

Wednesday 4th December

Conference Welcome  – 8.30-9.00am

Keynote Speaker – 9.00-10.00am

Refreshment Break – 10.00-10.30am

Session One – Machine Learning: 10.30-12.30pm

Eibe Frank and Bernhard Pfahringer
Propositionalisation of Multi-instance Data using Random Forests

Guohua Liang
An Effective Method for Imbalanced Time Serial Classification: Hybrid Sampling

B.S. Mahanand, R. Savitha, and S. Suresh
Computer Aided Diagnosis of ADHD using Brain Magnetic Resonance Images

Linda Main, Benjamin Cowley, Adam Kneller, and John Thornton
Evaluating Sparse Codes on Handwritten Digits

Yifeng Li, B. John Oommen, Alioune Ngom, and Luis Rueda
A New Paradigm for Pattern Classification: Nearest Border Techniques

Javad Safaei, Ján Maňuch and Ladislav Stacho
Learning Polytrees With Constant Number of Roots From Data

Lunch – 12.30-1.30pm

Session Two – Machine Learning & Evolutionary Computation: 1.30-3.30pm

Daniel F. Schmidt and Enes Makalic
MML Ridge Regression for Generalised Linear Models

A. Thomas and B. John Oommen
Ultimate Order Statistics-based Prototype Reduction Schemes

Feng Xie, Andy Song, Flora Salim, Athman Bouguettaya, Timos Sellis, and Doug Bradbrook
Learning Risky Driver Behaviours from Multi-Channel Data Streams using Genetic Programming

Mitchell C. Lane, Bing Xue, Ivy Liu, and Mengjie Zhang
Particle Swarm Optimisation and Statistical Clustering for Feature Selection

Ben Meadows, Patricia J. Riddle, Cameron Skinner, and Michael W. Barley           Evaluating the Seeding Genetic Algorithm

Thomas J. Young and Kourosh Neshatian
A Constructive Artificial Chemistry To Explore Open-Ended Evolution

Refreshment Break – 3.30-4.00pm

Session Three – Cognitive Modelling & Knowledge Representation: 4.00-6.00pm

Mira Guise, Alistair Knott, and Lubica Benuskova
Evidence for response consistency supports polychronous neural groups as an underlying mechanism for representation and memory

Li Zhang, John Barnden, and Alamgir Hossain
Affect Detection from Virtual Drama

Cristina Cornelio, Judy Goldsmith, Nicholas Mattei, Francesca Rossi, and K. Brent Venable
Updates and Uncertainty in CP-nets

Wojciech Jamroga and Marija Slavkovik
Some Complexity Results for Distance-Based Judgment Aggregation

David Toman and Grant Weddell
Conjunctive Query Answering in CFDnc: A PTIME Description Logic with Functional Constraints and Disjointness

Reception – 6.00pm onwards, refer to “Social Events” below

Thursday 5th December

Keynote Speaker – 9.00-10.00am

Refreshment Break – 10.00-10.30am

Session Four – Knowledge Representation & Natural Language Processing: 10.30-12.30pm

Mikkel Birkegaard Andersen, Thomas Bolander, Hans van Ditmarsch, and Martin Holm Jensen
Bisimulation for single-agent plausibility models

Ji Bian, Tim French, and Mark Reynolds
An Efficient Tableau for Linear Time Temporal Logic

Michael J. Maher
Relative Expressiveness of Well-Founded Defeasible Logics

Willem Labuschagne, Johannes Heidema, and Katarina Britz
Supraclassical Consequence Relations: Tolerating Rare Counterexamples

Mubarak Albathan, Yuefeng Li, and Abdulmohsen Algarni                                                   Enhanced N-gram Extraction Using Relevance Feature Discovery

Change from original schedule
Hayden Walles, Anthony Robins, and Alistair Knott
A neural network model of visual attention and group classification, and its performance in a visual search task

Lunch – 12.30-1.30pm

Keynote Speaker – 1.30-2.30pm

Session Five – Agents: 2.30-3.30pm

Xiaoxin Jing, Dongmo Zhang, and Xudong Luo
A Logic Framework of Bargaining with Integrity Constraints

Youzhi Zhang, Xudong Luo, and Wenjun Ma
Security Games with Ambiguous Information about Attacker Types

Quoc Bao Vo
A mechanism to improve efficiency for negotiations with incomplete information

Refreshment Break – 3.30-4.00pm

Session Six A – Planning and Scheduling: 4.00-5.00pm

John Park, Su Nguyen, Mark Johnston, and Mengjie Zhang
Evolving Stochastic Dispatching Rules for Order Acceptance and Scheduling via Genetic Programming

Mehdi Sadeqi, Robert C. Holte, and Sandra Zilles
Detecting Mutex Pairs in State Spaces by Sampling

Michal Wosko, Irene Moser, and Khalid Mansour
Scheduling for Optimal Response Times in Queues of Stochastic Workflows

Session Six B – Panel Discussion: 5.00-6.00pm

Topic to be announced

Conference dinner – 6.00pm-late, refer to “Social Events” below

Friday 6th December

Keynote Speaker – 9.00-10.00am

Refreshment Break – 10.00-10.30am

Session Seven – Search & Game Playing: 10.30-12.30pm

Thach-Thao Duong, Duc-Nghia Pham, and Abdul Sattar
Diversify intensification phases in local search for SAT with a new probability distribution

Santiago Franco, Michael W. Barley, and Patricia J. Riddle
A New Efficient In Situ Sampling Model for Heuristic Selection in Optimal Search

Xiaowei Huang, Ji Ruan, and Michael Thielscher.
Model Checking for Reasoning about Incomplete Information Games

Jakub Kowalski and Marek Szykuła
Game Description Language Compiler Construction

Jacky Shunjie Zhen and Ian Watson
Neuroevolution for  Micromanagement in the Real-Time Strategy Game  Starcraft: Brood War

David Rajaratnam and Michael Thielscher
Towards General Game-Playing Robots: Models, Architecture and Game Controller

Lunch – 12.30-1.30pm

Session Eight – Vision & Optimisation: 1.30-3.30pm

Harith Al-Sahaf, Mengjie Zhang, and Mark Johnston
A One-shot Learning Approach to Image Classification using Genetic Programming

Hanhe Lin, Jeremiah D. Deng, and Brendon J. Woodford
Event Detection using Quantized Binary Code and Spatial-Temporal Locality Preserving Projections

Munir Shah, Jeremiah D. Deng, and Brendon J. Woodford
Growing neural gas video background model (GNG-BM)

Benjamin Peherstorfer, Julius Adorf, Dirk Pflüger, and Hans-Joachim Bungartz
Image Segmentation with Adaptive Sparse Grids

Syed Galib and Irene Moser
A Framework for the Evaluation of Methods for Road Traffic Assignment

Anurag Sharma and Dharmendra Sharma
Constraint Optimization for Timetabling Problems using a Constraint Driven Solution Model

Refreshment Break – 3.30-4.00pm

Session Nine – AI Applications: 4.00-6.00pm

Abdollah Dehzangi, Kuldip Paliwal, Alok Sharma, James Lyons, and Abdul Sattar
Protein Fold Recognition Using an Overlapping Segmentation Approach and a Mixture of Feature Extraction Models

Swakkhar Shatabda, M.A. Hakim Newton, and Abdul Sattar
Neighborhood Selection in Constraint-Based Local Search for Protein Structure Prediction

René Speck and Axel-Cyrille Ngonga Ngomo
On Caching for Local Graph Clustering Algorithms

Jing Jiang and Quan Bai
Provenance-Based Trust Estimation for Service Composition

Thi H. Kyaw and David L. Dowe
3D EEG Source Localisation: A preliminary investigation using MML

Enes Makalic, Daniel F. Schmidt, and John L. Hopper
DEPTH: A Novel Algorithm for Feature Ranking with Application to Genome-wide Association Studies

Conference Closing – 6.00pm

Social Events

Wednesday 4th December

The Conference Reception will be held at St Margaret’s College commencing at 6.00pm.  The College is located in the heart of the campus and is a peaceful setting for you to take the opportunity to meet other delegates.  Light food and refreshments will be available.

Thursday 5th December

The Conference Dinner will be held at Larnach Castle.  Coaches will leave at 6.10pm from the Union Street entrance to the Commerce Building to take you to the venue.  The journey to the Castle will take approximately 30 minutes and you will travel around the Dunedin Harbour and up Highcliff Road on the Peninsula Hills to the Castle.  You will have the opportunity to explore New Zealand’s only Castle and its beautiful gardens before the Haggis Ceremony and dinner commences.  Coaches will leave the Castle at approximately 9.15pm for the return journey to the city.  The coaches will make stops in the central city and the Commerce Building.